Tenfiz Davası Nedir? Nasıl Açılır?

Yurtdışında yapılan bir evlilik ve sonrasında evlilik birliğinin herhangi bir nedenle o ülke de sonlandırılmasına ilişkin verilecek mahkeme kararları o ülke içerisinde geçerli olacaktır. Verilen mahkeme kararının ülkemizde geçerli olabilmesi için tenfiz davası açılması gerekir. 

Türkiye dışında herhangi bir ülkenin mahkeme kararının tenfiz edilmesi, o ülke mahkemesinin vermiş olduğu boşanma kararının ülkemizde icra edilebilir olmasıdır. Türkiye dışında boşanan bir Türk vatandaşının Türkiye'de tenfiz davası açmaması bu kimsenin Türkiye'de velayet, nafaka, mal paylaşımı, miras, maddi-manevi tazminat ve yeniden evlenebilme gibi bir çok hususta sıkıntı yaşamasına neden olacaktır. 

Tenfiz Davası Nasıl Açılır?
Yurtdışı mahkeme kararı tenfiz sürecinde taraflar, boşandıkları herhangi bir ülke mahkemesinin vermiş olduğu karara ilişkin belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlayarak Türkiye’deki yetkili Aile Mahkemesine tenfiz başvurusunda bulunması gerekir. Tenfiz davası açmak isteyen taraflardan birinin Türkiye’de ikamet adresinin bulunmaması halinde, tenfiz davası İstanbul İzmir veya Ankara illerinden herhangi birisinde açabilecektir.

Yorum Gönder

0 Yorumlar