Yargı kararı: Evi vaktinde teslim edilmeyen müşteri parasını faiziyle alacak!

Mahkeme, inşaatı zamanında bitirmeyen müteahhidin aldığı parayı faiziyle birlikte müşteriye ödemesine hükmetti. Karardan ev için müşteriye kredi veren banka da sorumlu tutuldu.

Uluslararası bir şirketin CEO’su olarak görev yapan Özge Göktekin, Dumankaya İnşaat San. AŞ’nin Esenyurt’taki bir projesinden ev almak için 29 Mart 2015 günü sözleşme imzaladı. Dairenin bedeli 141 bin TL olarak kararlaştırıldı. Göktekin 34 bin 250 lirayı peşinat bedeli olarak şirkete ödedi; şirketle konut projesi finansmanı anlaşması yapan bankadan da 105 bin 750 TL kredi çekti.

Dumankaya’nın ödemesi tamamlanırken, Göktekin bankaya aylık ödemelerini yapmaya başladı. Dairenin teslim tarihi ise 31 Ağustos 2017 olarak kararlaştırıldı.

Ödeme var ev yok!
Şirketi iki bloktan oluşan projenin temelini attı ve inşaat sürecine başlandı. Ancak 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Dumankaya İnşaat’a, kayyum atandı; şirket TMSF yönetimine girdi.

Göktekin, bankaya ödemelerini yapmasına karşın, bir süre sonra inşaata hiçbir ilerleme olmadığı anlaşıldı. Krediyi veren banka, Eylül 2017′ de Göktekin’in yaptığı ödemeler için altı aylık ‘dondurma’ kararı aldı. Taraflar bu durumu imzaladı.

Göktekin, satın aldığı dairenin teslim edilemeyeceğini düşünerek dava açtı. İstanbul Anadolu 2’nci Tüketici Mahkemesi’nde Aralık 2017’de açılan davada, Göktekin’in iki talebi vardı: İnşaat şirketiyle yapılan konut satış sözleşmesi ve bankayla yapılan kredi sözleşmesinin iptali.

Şirket ‘hak sahipliği sürsün’ dedi
Dumankaya İnşaat adına dosyaya sunulan savunmada “Davacının hak sahipliği sürüyor. Sözleşmenin feshi yoluna gidilmesi iyi niyet kurallarına aykırı” dendi.

Davalı banka adına yapılan savunmada ise “Bankaya husumet yöneltilemez” denerek şirkete yapılan ödemeden sorumlululuk reddedildi. Ayrıca bankanın ancak Göktekin’in ödediği 42 bin 362 liralık kısımdan sorumlu tutulabileceği kaydedildi.

Mahkeme, dosyayı bilirkişi heyetine gönderdi. Heyet, Göktekin’e toplamda, faiziyle birlikte 91 bin 527 TL ödenmesini istedi.

Mahkeme, tarafların savunma ve delillerini topladıktan sonra 27 Eylül’de davalı firma ve bankanın 81 bin 214 liranın Göktekin’e yasal faiziyle ödemesine hükmetti. Mahkeme, yargılama masraflarını da davalılara bıraktı.

Gerekçeli kararda, Göktekin’in zamanında teslim edilmeden daire için sözleşmeden dönmekten haklı olduğu kaydedildi.

Yorum Gönder

0 Yorumlar